Rekalkulacja


Rekalkulacji składki ubezpieczeniom po zakupie pojazdu. Czym jest i czemu wzbudza tyle kontrowersji.

Art 31.2

W razie niewypowiedzenia przez posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego, umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zakład ubezpieczeń może dokonać ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących posiadaczowi, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności pojazdu mechanicznego oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.

Jak to z tą rekalkulacją jest

Jak widać powyżej, zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych… towarzystwo ubezpieczeniowe ma PRAWO dokonać przeliczenia składki dla nabywa pojazdu. Wyboldowane jest słowo prawo, ponieważ jest to prawo danej firmy a nie jej obowiązek. I tylko od danego towarzystwa zależy czy rekalkulacja zostanie dokonana czy nie. Część zakładów ubezpieczeń dokonuje przeliczania składek, część tego nie robi, część rekalkuluje tylko wybranym grupom wiekowym. Wszytko zależy od polityki danej firmy oraz względów finansowo – marketingowych. Jeżeli otrzymałaś(-eś) pismo o dopłatę to znaczy, że dane towarzystwo dokonało rekalkulacji składki póz zakupie przez Ciebie pojazdu.

przecież zbywca opłacił polisę

To najczęstsze stwierdzenie z którym spotykają się agenci oraz pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych.

Po pierwsze opłacił albo nie opłacił. Zbywca przekazuje Ci polisę a nie dowody wpłaty, nie zawsze niestety można pod tym względem zaufać…

Po drugie, składka za ubezpieczenie obowiązkowe jest szyta na miarę – bierze się pod uwagę wiek posiadacza, jego historię szkodowości, miasto w którym pojazd się porusza i jeszcze wiele innych czynników. Jeżeli zbywca był kierowcą z kilkunastoletnim stażem posiadania pojazdu, przez ten czas nie miał żadnego wypadku, nawet mandatu natomiast Ty masz 18 lat, prawo jazdy od miesiąca i żadnej historii szkodowej to musisz przyznać otwarcie, że ryzyko szkody w Twoim przypadku jest większe niż w przypadku zbywcy. Nie należy tego odbierać osobiści – tak po prostu pokazują statystyki. Możesz być najlepszym i super uważnym kierowcą ale statystycznie jesteś w grupie ryzyka…

umowa

Ubezpieczenie OC należy traktować ja umowę pomiędzy Tobą a towarzystwem. Spotykać się, ustalacie składkę biorąc pod uwagę ryzyko wystąpienia szkody i podpisujecie umowę. Jeżeli kupujesz auto to taka umowa została zawarta z poprzednim właścicielem. A jeżeli Ty masz inną historię szkodowości podochodzi niejako do renegocjacji warunków umowy. To jest właśnie ta przyczyna dla której możesz otrzymać informację o dopłacie do ubezpieczenia po zakupie auta.

Pamiętaj także, że jeżeli kupujesz auto od niedoświadczonego kierowcy a Twoje warunki składki są korzystniejsze to oczywiście nastąpi zwrot nadpłaty jeżeli Towarzystwo dokonuje rekalkulacji składki. Uprzedzając – to nie jest tak, że jeżeli jest zwrot to nie ma rekalkulacji a jeżeli dopłata to rekalkulacji jest. Nie, są ogólne zasady kiedy jest ona wykonywana i zakłady się tego trzymają. uwierz, firmę stać, żeby zwrócić komuś 300 zł nadpłaty.

mam dopłatę, co teraz?

Masz dwie opcje: wpłacić albo poszukać taniej. Tutaj nie ma żadnej filozofii. Jeżeli okaże się, że musisz dopłacić polecam udać się do agenta ubezpieczeniowego i obliczyć składkę na swoje dane za cały rok. I wtedy zweryfikujesz co jest korzystniejsze. Każde towarzystwo ma inne ceny za OC – naprawdę, jeżeli nie wiedziałaś(-eś) uwierz, tak już jest. Ceny mogą się różnić znacząco. Może być tak, że rekalkulacji dokonało wyjątkowo niedrogie towarzystwo i korzystniej Ci będzie wpłacić składkę niż iść gdzie indziej. Sytuacja może być też niestety odwrotna. Wtedy korzystniej Ci będzie wypowiedzieć umowę i kupić OC na cały rok (zaczniesz wtedy wypracowywać swoje zniżki już za cały rok).

O tym jak wypowiedzieć umowę przeczytasz tutaj: W jaki sposób i kiedy rozwiązać umowę ubezpieczenia obowiązkowego.

wypowiedzenie złożone, muszę płacić

Na tak zadanie pytanie należy odpowiedzieć twierdząco. Jeżeli towarzystwo rekalkuluje składkę po zakupie trzeba będzie uiścić odpowiednią składkę.

Jaka wysokość rekalkulacji?

Przy wypowiedzeniu umowy należy dokonać opłaty za czas od zakupu pojazdu do daty złożenia rezygnacji. Ani mnie ani więcej – dokładnie za ten okres.

jak uchronić się przd dużą dopłatą

Sposób tak naprawdę jest tylko jeden. Po zakupie pojazdu należy skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym. Pośrednik przeliczy dla Ciebie składkę za cały rok, powie Ci czy dany zakład ubezpieczeń rekalkuluje składki oraz podpowie co będzie dla Ciebie korzystniejsze. Pamiętam, im szybciej udasz się do agenta, tym mniejsza składka Cię czeka – jeżeli stawka okaże się zaporowa to zawsze szybko możesz złożyć rezygnację.

porady

Już na koniec garść porad:

  • po zakupie auta udaj się do agenta i sprawdź czy będzie konieczna dopłata
  • nie zwlekaj z tym co powyżej, to jest w Twoim interesie
  • możesz kontynuować polisę po zbywcy do końca jej trwania
  • aneks po zakupi nie odnawia się, pamiętaj aby przedłużyć samodzielnie umowę OC na kolejny rok
  • zawsze sprawdzaj dane przekazane przez zbywcę
  • jeżeli masz wątpliwości czy pojazd jest ubezpieczony sprawdź to na stronie UFG
  • a na sam koniec życzę szerokości!!!